OĞUZDAN YAVAŞA CEZA TEPKİSİ

 

Oğuz’dan Yavaş’a “ceza” tepkisi

“Eleştirdim diye esnafı mağdur ettiniz”

Kahramankazan Belediye Başkanı Serhat Oğuz, Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nin nisan ayı toplantısında Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ı eleştiren açıklamalarının ardından ilçelerindeki hafriyat döküm sahasının kapatılarak ilçe esnafının mağdur edildiğini söyledi. Oğuz, ilçelerindeki totemlere de 119 bin TL ceza kesen Büyükşehir Belediyesi zabıtalarının, “başkanınız konuşmayacaktı” dediğini iddia etti.

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nin (ABB) mayıs ayı toplantısı birinci birleşimine Kahramankazan Belediye Başkanı Serhat Oğuz’un sözleri damgasını vurdu.

“Esnafı neden mağdur ettiniz”

Toplantıda söz alan Serhat Oğuz, ABB Meclisi’nin 12 Nisan’da gerçekleştirilen toplantısında Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ı eleştiren bir konuşma yaptığını anımsatarak, bu konuşmasının hemen bir gün sonrasında ABB zabıtalarının Kahramankazan’a gelerek, hafriyat döküm sahasını kapattıklarını söyledi. Oğuz, hafriyat döküm sahasının girişine asılan pankarta da “Kahramankazan Belediyesi’nin yaptığı usulsüz döküm nedeniyle kapatılmıştır” yazıldığını kaydetti. Kahramankazan Belediyesi’nin usulsüz döküm yapmadığını söyleyen Oğuz, “12 Nisan’da burada sizi eleştiriyoruz. 30 dakika konuşmuşuz. Bir gün sonra sizin zabıtanız Kahramankazan’a geliyor. Yıllardır döküm yapılan hafriyat sahasını kapatmaya geliyorlar. Üstelik 3 gün önce dökülen kömür külü ve budanmış ağaç dallarından dolayı. Yıllardır dökülen şeyler bunlar. Tutanağı tutuyorlar ve burayı kapatıyorlar. Kocaman bir pankart asıyorlar. Burası ‘Kahramankazan Belediyesi’nin yaptığı usulsüz döküm nedeniyle kapatılmıştır’ diye. Kahramankazan Belediyesi usulsüz döküm yapmamıştır. Yaptı diyelim, kes cezayı bana. Niye döküm sahasını kapatıyorsun da esnafı mağdur ediyorsun. Hafriyatçı esnafını, hafriyatını dökmek için 15 kilometre daha uzağa yönlendiriyorsun. Yazıktır, günahtır” dedi.

“Başkanınız konuşmayacaktı”

Oğuz ayrıca, ABB zabıtaları tarafından Kahramankazan’daki totemlere de ceza kesildiğini belirterek, “Zabıta arkadaşlar yolculuklarına devam ediyorlar. Kazan bölgesindeki totemlere başlıyorlar ceza kesmeye. İçlerinden bir iki tanesi de ‘başkanınız konuşmayacaktı’ diyor. Yıllardır duran totemler var” dedi. Oğuz öte yandın, nisan ayı toplantısında Yavaş’ı eleştiren Akyurt Belediye Başkanı Hilal Kaplan’a da aynı şekilde ceza kesildiğini söyledi. Oğuz, bu yaşananların “çirkin” olduğunu ifade etti.

“Eleştirmek için peşin ödeyeyim”

Bu sözlerin ardından Oğuz ve Yavaş arasında karşılıklı konuşmalar yaşandı. Oğuz’un soru sorar tarzdaki konuşmasına, Yavaş anında cevaplar verince ikili arasında ilginç diyaloglar ortaya çıktı. O diyaloglardan bazıları şöyle:

Serhat Oğuz: Sizi eleştirmenin faturası ne kadar bilmiyorum? Kahramankazan Belediyesi’ne 119 bin TL ceza kesiyorsunuz. Yetmiyor usulsüz dökümden dolayı ceza kesiyorsunuz. Şimdi bu eleştirilerden sonra kaç lira ceza kesecekseniz. Bundan sonra peşin peşin yatırıp geleyim, ağzımı doldura doldura sizi eleştireyim. Yazıktır bu, yazıktır. Ben eleştirimi yaptıktan sonra bunların olması normal değil.

Mansur Yavaş: İstediğiniz kadar konuşun. 25 belediye başkanından en az 20’si konuştu, 17’si beni eleştirdi. Niye diğerlerine bir şey olmadı da size oldu.  

“Kardeş, zabıtayı ben göndermedim”

Serhat Oğuz: Bu zabıtayı Kahramankazan’a ertesi gün siz mi gönderdiniz? Başkası mı? Ben sizi eleştirdikten sonra ertesi gün erkenden zabıta Kahramankazan’a neden geliyor, neden bana ceza kesiyor? Niçin kapattınız orayı? Ben vicdanınıza soruyorum. Orası önemli, orada benim esnafım var. Ben sizden ricada bulunmuşum. Kendi nefsim için değil, Kahramankazan Belediyesi için de değil, esnafım için.  

Mansur Yavaş: Kardeş, ben göndermedim. Ankara’nın her yerinde yapıyor.

Serhat Oğuz: Eğer kapısına kocaman pankartı siz astırdıysanız? Eğer kraldan çok kralcılar astırdıysa yazıklar olsun. Bak kaç yaşında insansınız. Büyükşehir belediye başkanısınız. Kahramankazan’da bir buçuk metrelik bez parçasıyla uğraşıyorsanız bu sizin yaşınıza da, makamınıza da yakışmaz.

Mansur Yavaş: Ben astırmadım, ama asılmış. Tutanak tutmuş, kapatmış.

Serhat Oğuz: Doğru buluyor musunuz bunu?

Mansur Yavaş: Doğru yanlış. Bu alınganlık niye?

Serhat Oğuz: Bu alınganlık halk için. Talimatı siz verdiyseniz yakışmıyor. Büyükşehir’in büyüklüğüne yakışır bir şekilde davranmanızı yürekten temenni ediyoruz.  

“Ben astırdım” itirafı

Bu diyalogların ardından İYİ Parti Meclis Üyesi Selim Çırpanoğlu söz alarak, Serhat Oğuz’u siyasi hırsla hareket etmekle suçladı. Mansur Yavaş ise, Oğuz’a, döküm sahasına söz konusu pankartın asılmasının “Mansur Yavaş’ın kabahati” olduğuna dair ifadenin yer aldığı bir başka pankartı Kahramankazan’a asmasını önerdi. Çırpanoğlu bu arada söz konusu pankartı kendisinin astırdığını söyledi. Yavaş da bunun üzerine “benim diyor bak” diyerek Çırpanoğlu’nu işaret etti. Oğuz ise “Mansur Bey belediyeyi siz mi yönetiyorsunuz, arkadaşlar mı yönetiyor? Oraya Kahramankazan Belediyesi’ni yazmak, siyasi hırsın tavan yaptığı noktadır. Ne geçiyor elinize. Kömür külünü bahane ederek, hafriyat döküm sahasını kapatmanız doğru değil, yanlış” diye konuştu.  

“Hadsizsiniz” mesajı polemiği 

Oğuz ve Yavaş arasında bir başka ilginç polemik ise Twitter üzerinden mesajlaşma konusunda yaşandı. Oğuz, ABB meclisinin nisan ayı toplantısında yaptığı konuşmanın Yavaş’ı eleştiren bölümlerini kendi Twitter hesabından yayınlamasının ardından, Yavaş’ın kendisine Twitter üzerinden bir direkt mesaj attığını söyledi. Oğuz, “O gece konuşma yaptıktan sonra Twitter’da sizin hesabınızdan benim Twitter hesabıma bir mesaj atıldı. O mesaj sizin bilginiz dahilinde mi atıldı?” diye sordu. Yavaş bu soruya “Evet, ben bizzat attım” yanıtını verdi. Oğuz bunun üzerine, “Onu aynıyla size iade ediyorum. Özelden mesaj yazmak nedir? Telefonum sizde kayıtlı. Bana mesaj atın, telefon açın. Usul bu mu?” dedi. Yavaş da, “Ben de size iade ediyorum. Beni alıntılayıp, hakaretamiz konuşamazsınız. Saygısızlık yaptınız orada. Bana telefon açıp, her şeyi söyleyebilirsiniz. Twitter’dan kalkıp mesaj atmanız yanlış, benim bir açıklamam üzerine. Kaldı ki ben kendimi savunamamış o gün” diye konuştu. Oğuz ise “Orada hakaret asla ve asla yok. Hakaret varsa mahkemeye vereceksiniz” karşılığını verdi. Yavaş’ın, kendisine eleştiren Oğuz’a Twitter üzerinden, “Hadsizsiniz” şeklinde bir mesaj attığı öğrenildi.

Esnaf açılmasını istiyor

Kahramankazan’da faaliyet gösteren hafriyatçı esnafları da, merkez döküm sahasının kapatılmasının kendilerini ekonomik anlamda olumsuz yönde etkilediğini belirterek, “Bundan önce hemen 1-2 kilometre yol yaparak hafriyatlarımızı dökebiliyorduk. Şimdi 15-20 kilometre gitmek zorunda kalıyoruz. Pandemi sürecinde zaten sıkıntılı günler geçiriyoruz. Hafriyat sahamızın yeniden açılmasını istiyoruz” diye konuştu.

Serhat Oğuz ne demişti?

Serhat Oğuz, büyükşehir meclisin nisan ayı toplantısında, Büyükşehir ve ASKİ’nin 2020 yılı faaliyet raporlarında, ilçelerinin adının kasıtlı olarak yanlış yazıldığını belirterek, “Söylemiş olmamıza rağmen, maalesef Türkiye’de birtakım insanlar ilçemizin adını Kazan diye yazıyorlar. Çünkü onların hafızasında 15 Temmuz’un çok acı bir hatırası var. O hatırayı canlandırdığı için bizim ilçemize kahraman diyemiyorlar” demişti. Raporda Büyükşehir Belediyesi’nin Kahramankazan’da 21,9 milyon TL’lik atık su ve yağmur suyu ihalesi gerçekleştirdiği bilgisinin yer aldığını ifade eden Oğuz, “Raporda bu iş bitti olarak gözüküyor. Ancak aynı raporda 270 metre atık su döşenmiş, yağmur suyu ise 0 metre döşenmiş olduğu yazıyor. İhale yapılmış ortada iş yok” diye konuşmuştu. Oğuz ayrıca, büyükşehir belediyesinin sosyal yardım başvuru formlarının İYİ Parti ve CHP ilçe teşkilatlarında doldurulduğunu ve Büyükşehir Belediyesi’nin Kahramankazan’da yaptığı yardım kartı dağıtımı sırasında ihtiyaç sahibi vatandaşları afişe ettiğini söyleyerek, faaliyet raporu sunumu sonrasında toplantıyı terk eden Mansur Yavaş ile İYİ Parti ve CHP gruplarını eleştirmişti. Oğuz bu eleştirilerini, Twitter hesabı üzerinden Yavaş’ı etiketleyerek paylaşmıştı.